-A +A

Godziny urzędowania

  • Biuro Podawcze: 7:30-15:30 - pn. 7:30-18:00
  • Punkt K​RK: 8:30-15:00 - pn. 8:30-18:00
  • Kasa Sądu: 8:30-15:00 - pn. 8:30-18:00

Najważniejsze Telefony

  • Centrala Sądu: 58 32-13-199
  • Sprawy karne: 58 32-13-268
  • Sprawy cywilne: 58 32-13-269

Dzień z historią w Sądzie Okręgowym w Gdańsku

Dzień z historią w SO w GdańskuDługo oczekiwany „Dzień z historią w Sądzie Okręgowym w Gdańsku” stał się faktem. Do zabytkowego budynku Sądu przy ul. Nowe Ogrody licznie zjechali uczniowie oraz nauczyciele z pomorskich szkół, aby wziąć udział w rekonstrukcjach i inscenizacjach, które zostały specjalnie przygotowane przez Sędziów okręgu gdańskiego oraz grupę rekonstrukcyjną „Garnizon Gdańsk”.
 
Głównymi wydarzeniami w tym dniu były dwie rekonstrukcje 18-wiecznej rozprawy o czary. Przedstawione w jej trakcie sytuacje – choć fikcyjne i z dzisiejszej perspektywy niemal nieprawdopodobne – nie różniły się wcale od tych, które w tamtych czasach naprawdę potrafiły mieć miejsce. Mimo dramatycznego wydźwięku historii, całość miała tym razem walor edukacyjno- rozrywkowy, co potwierdziła pełna entuzjazmu reakcja widowni. Na szczególne wyróżnienie, poza sprawnie napisanym scenariuszem, zasługiwała pełna werwy gra aktorów-rekonstruktorów, a także Sędziego Sądu Rejonowego w Starogardzie Gdańskim Piotra Wanglera, który ze swadą wcielił się w  – a jakże! – rolę sędziego.
 
Dla przybyłej w tym dniu młodzieży dodatkowymi atrakcjami były z pewnością możliwość udziału w grze fabularnej na terenie Sądu, a także wizyta w stylizowanym na lata 20./30. XX wieku gabinecie sędziego, którego przygotowanie i wyposażenie nie odbyłoby się bez szczególnej pomocy ze strony Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
 
„Dzień z historią” to jednak nie tylko sięganie do dalekiej przeszłości, ale również próba skierowania uwagi na zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w polskim sądownictwie i stały się codziennością na salach rozpraw. W tym celu dwukrotnie została zaprezentowana symulacja współczesnej rozprawy cywilnej, której scenariusz oparty został na sytuacjach, jakie rzeczywiście zdarzają się podczas takich rozpraw. Jako aktorzy udział w niej wzięli Sędziowie Sądów okręgu gdańskiego, rozprawie zaś przewodniczył SSO Leszek Jantowski. 
 
Według ostrożnych szacunków w trakcie „Dnia z historią” przez Sąd przewinęło się ponad pół tysiąca osób.
 
Patronami medialnymi wydarzeń odbywających się w trakcie obchodów 70-lecia Sądu Okręgowego w Gdańsku są Dziennik Bałtycki i Radio Gdańsk.
Galeria: 
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku
Dzień z historią w SO w Gdańsku