-A +A

Godziny urzędowania

  • Biuro Podawcze: 7:30-15:30 - pn. 7:30-18:00
  • Punkt K​RK: 8:30-15:00 - pn. 8:30-18:00
  • Kasa Sądu: 8:30-15:00 - pn. 8:30-18:00

Najważniejsze Telefony

  • Centrala Sądu: 58 32-13-199
  • Sprawy karne: 58 32-13-268
  • Sprawy cywilne: 58 32-13-269

"Budowanie świadomości prawnej młodzieży" – debata w SO w Gdańsku

O tym, jak istotne jest budowanie świadomości prawnej młodych ludzi oraz o sposobach, w jaki to osiągnąć, dyskutowali uczestnicy piątej debaty poświęconej relacji sądów ze środowiskiem społeczno-instytucjonalnym, która odbyła się w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Na zaproszenie Prezesa Sądu odpowiedzieli dyrektorzy trójmiejskich liceów, pedagodzy, mediatorzy, ale przede wszystkim główni zainteresowani, czyli sami uczniowie. To właśnie oni już niedługo staną się pełnoprawnymi obywatelami i będą kształtować nasze społeczeństwo. Głównym zadaniem dorosłych jest dobrze ich do tego przygotować.

Mając świadomość tej odpowiedzialności, Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpoczął w zeszłym roku cykl skierowanych do młodzieży szkolnej dni otwartych. Teraz przyszedł czas, by wspólnie z placówkami oświatowymi skonsolidować działania. Podstawowa wiedza z zakresu prawa jest bowiem potrzebna nie tylko młodym ludziom. Niezbędna jest również nauczycielom. Zainicjowana niedawno przez Sąd w ramach wcześniejszych debat współpraca z korporacjami prawniczymi i podmiotami współpracującymi, np. mediatorami, otwiera w tym względzie nowe, realne możliwości działań edukacyjnych (np. w formie prelekcji, szkoleń dopasowanych do konkretnej problematyki czy promowania mediacji rówieśniczej jako sposobu na rozwiązywanie konfliktów).

Jednym z instrumentów  przystępnego przekazywania takiej wiedzy mogą okazać się również publikacje w rodzaju „Apteczki Prawnej”, którą zaprezentowała zaproszona na spotkanie Sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, SSR Marta Kożuchowska-Warywoda. Ta niewielka książka, przygotowana przez śląski oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, to niezbędnik dla młodszych i starszych, który w czytelny sposób wprowadza czytelników w zagadnienia prawa – nie tylko tego z sal sądowych, ale przede wszystkim tego, z którym stykamy się na co dzień, czasem nawet o tym nie wiedząc. Nad opracowaniem podobnego – ogólnopolskiego – podręcznika swoje pracę rozpoczęło już Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak podkreślała młodzież, chcąc do niej dotrzeć, warto byłoby również pomyśleć o wykorzystaniu nowoczesnych kanałów: Internetu czy aplikacji na telefony komórkowe.

Wychodząc naprzeciw potrzebom różnych grup odbiorców, pojawiły się także i inne pomysły, np. organizacji konkursów z wiedzy prawniczej dla uczniów zainteresowanych jej późniejszym rozwijaniem. Takie inicjatywy z pewnością doskonale przygotowywałyby przyszłych studentów do czekających ich wyzwań.

Co do jednego wszyscy dyskutanci byli jednak zgodni – ukształtowanie świadomości prawnej młodzieży to krok na drodze do zbudowania świadomego, dojrzałego społeczeństwa.

Galeria: 
debata6_06
debata6_02
debata6_03
debata6_04
debata6_05